Podsumowanie konferencji – okiem organizatora

Written by Published in News
aad-podsumowanie

Agile & Automation jest wynikiem analizy opinii i ankiet po TestingCup. Wielu z uczestników tamtej konferencji chciała posłuchać więcej o automatyzacji i zwinności. Ponieważ pojemność tematyczna w ramach TC jest ograniczona padł pomysł żeby zrobić drugą – jesienną konferencję, bardziej praktyczną, agielową i bliższą kodowania.

Jeśli uznać, że pierwsze głosowanie na ocenę wartość tej konferencji odbyło się przez zakup wejściówek to musimy przyznać, że wygraliśmy to niczym prawica wybory. Zakładaliśmy udział 100 osób, mając potencjał 200 miejsc na konferencji i na miesiąc przed konferencją… sprzedały się wszystkie bilety. Kolejne 100 osób wyraziło zainteresowanie, ale niestety ściany hotelu Park Inn nie są z gumy i musieliśmy ich przeprosić za złe przewidywanie zainteresowania. W końcu była to pierwsza edycja.

Warsztaty, które toczyły się w trakcie również cieszyły się dużą popularnością. Nic dziwnego bo prowadziły to osoby znane z doświadczenia i umiejętności przekazywania wiedzy – Jacek Okrojek, Wiktor Żołnowski czy silna ekipa z Future Processing z Danielem Decem. TestingCup miał swojego reprezentanta w postaci Automated TestingCup organizowanego przez firmę PGS z niewielką pomocą ludzi zaangażowanych w przygotowanie TestingCup. Zakładaliśmy, że może być to hit tej imprezy, ale nie zgłosiło się tak dużo drużyn jak ma to miejsce podczas Mistrzostw. Jedną z dodatkowej wartości tego warsztatu będzie udostępniony materiał wraz z aplikacją do projektowania testów.

Główni mówcy nie zawiedli. Prezentacja Janet Gregory była tym czego się oczekuje od keynote-ów. Było motywacyjnie, miękko i zwinnie. Dokładnie tak jak w kultowej już książce “Agile Testing”. Choć problem zdrowotny (kaszel) zakłócił płynność prezentacji to i tak warto było posłuchać współautorki książki. Dodatkowo podczas panelu Janet uzupełniła swoją prelekcją o kilka ciekawych przykładów. Była też obecna w kuluarach i każdy mógł podejść i porozmawiać o testowaniu. Jako duży fan jej książki nie mogłem zmarnować takiej okazji. Była to jedna z najważniejszych testerskich rozmów w moim życiu. Rozmawialiśmy o ISTQB Agile Tester i certyfikacji ogólnie, testowaniu eksploracyjnym, Scrum / Lean / DevOps, najlepszych konferencjach testerskich  i różnym podejściu do Agile w różnych rejonach świata.

Drugi z keynote-ów Alan Richardson mówił o technikaliach w testowaniu i zrobił to w świetny sposób używając do tego…starych okładek książek motywacyjnych. Było nie tylko praktycznie, było też motywacyjnie. Śmiało mogę ocenić to jako jedną z najlepszych prezentacji jaką widziałem w życiu.

Inne prezentacje również nie zawiodły naszych oczekiwań. Były mniej lub bardzie techniczne, zwinne w różnym stopniu, a w kuluarach dominowały pozytywne opinie. Szczególnie cieszy nas dobrze przyjęta prelekcja Radka Orszewskiego, który na testerskiej konferencji miał okazję wystąpić bodajże po raz pierwszy.

Inne rzeczy, które możemy wypunktować zaczynając od tych dobrych:

– ciasteczka na przerwach kawowych

– transmisja na żywo w Internecie z najważniejszych prezentacji

– sale konferencyjne i samą organizację w hotelu

– stoiska partnerów konferencji i nagrodę w postaci robota dla szczęśliwca.

Były też niedociągnięcia, które widzieliśmy:

– problemy z punktualnością rozpoczęcia prezentacji

– opóźnienie rozpoczęcia konferencji ze względu na problemy techniczne związane ze streamingiem

– kolejka po jedzenie w czasie obiadu

– nierówną tempaturę w salach

W kuluarach padło pytanie czy będą kolejne edycje AA Days? Nie chcemy, żeby konferencja była kolejnym cyklicznym wydarzeniem, które musi się odbyć bo odbyło się w poprzednim roku. Tegoroczna konferencja skorzystała z dwóch odbywających się w Europie konferencji EuroSTAR i Agile Testing Days. Wykorzystaliśmy to i zaprosiliśmy gości tychże konferencji do odwiedzenia (przy okazji) Polski. Jeśli okaże się, że w przyszłym roku będzie podobna okazja na pewno z niej skorzystamy. Dostaliśmy już informacje, że chętnie pojawicie się na kolejnej edycji, ale niekoniecznie odbędzie się ona na jesieni w następnym roku.

I na koniec chcemy podkreślić jak bardzo nam zależy na Waszej opinii i przemyśleniach. Liczymy na konstruktywną retrospektywę w ankiecie online. Ta iteracja poszła już “na produkcję” i nie będziemy w stanie cofnąć awarii, które możliwe, że zauważyliście. Możemy jednak zdiagnozować defekt, który stał u jej podstaw i w przyszłości nie popełniać tych samych błędów. Jeśli kolejna wersja ma być lepsza potrzebujemy dobry raport awarii. Potrzebujemy wiedzieć co nie zadziałało, ale chcemy również wiedzieć co działało i jeśli macie swoje przemyślenia to powiedzcie nam swoje sugestie co możemy zrobić lepiej.

Radek Smilgin

Olbrzymie podziękowania z mojej strony dla zespółu tworzącego konferencję oraz wolontariuszy: Joanna Moćko (kierownik produkcji), Jola, Maja, Ala, Norbert, Michał, Marek, Adam, Paweł.

Bardzo dziękuję również Monice Braun i Piotrowi Szatanowi za pomoc przy moderacji.

Dziękuję Monice Braun i Alkowi Lipskiemu za pracę włożoną w wybór prezentacji w ramach Call for Papers.

Dziękujemy również firmom sponsorom: Tricentis, Secorda, Sii i j-labs.

Asia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>