Adrian Mucha Senior Quality Engineer, Objectivity

BIO: 2015 – to wtedy Adrian dołączył do Objectivity jako Senior Quality Engineer, choć jego podróż z testowaniem rozpoczęła się jeszcze za czasów studiów. I choć brzmi to górnolotnie – testowanie to pasja Adriana, a jego wiedza z tego zakresu jest naprawdę imponująca. Specjalizujesię w testowaniu rozwiązań Business Inteligence (PowerBI, BusinessObjects, Reporting Services) oraz hurtowni danych, automatyzacji testów (Selenium WebDriver, CodedUI), testach wydajnościowych (Visual Studio Load Test, JMeter), a i testowanie web service jest mu bliskie. Odskocznią od jego służbowych obowiązków są góry – jak sam mówi, najefektywniej odpoczywa przemierzając kręte, beskidzkie szlaki – a wybiera zawsze te najtrudniejsze i nigdy nie chodzi na skróty.

Presentation: What our automated test can tell us what we don’t know yet

Wyobraź sobie, że masz projekt, w którym masz za zadanie zbudować testy automatyczne. Wybrałeś najlepszy framework do zbudowania tych testów. W twoich testach zastosowałeś najlepsze praktyki, takie jak PageObjectPattern. Swoje testy oparłeś o piramidę testów, zbudowałeś środowisko uruchomieniowe najlepiej jak potrafiłeś na którym uruchamiasz testy równolegle. Wszystko to jest wysiłkiem wielu członków zespołu: testerów, developerów oraz managerów, aby dostarczyć jak największą wartość z wykonanej pracy. Jednak na samym końcu, po wielu miesiącach uruchomień Twoich testów ciągle jest z nimi coś nie tak. Testy kończą się błędami chociaż nie powinny z powodów często niespodziewanych i zazwyczaj losowo lub ich czas wykonania się wydłuża w miejscach w których nie było zmian od miesięcy.

Celem tej prezentacji, na którą chciałbym Was zaprosić jest pokazanie, jak posiadając wszystkie rzeczy, które już mamy uczestnicząc w takim projekcie, zacząć szukać przyczyn wymienionych niepowodzeń. Swoje przykłady oprę o wiedzę z rzeczywistych projektów oraz pokażę:

  • Jak efektywnie zbierać dane do przyszłej analizy problemów,
  • Jakie informacje możemy wyciągnąć z narzędzi Continous Integration,
  • Jak w zbudować w swoich projektach prostą solucję opartą o Business Intelligence.

Drugą częścią tej prezentacji będzie panel dyskusyjny, na którym analizując prawdziwe problemy za pomocą przedstawionej solucji, spróbujemy wspólnie znaleźć rozwiązania. Na koniec sprawdzimy na ile nasze rozwiązania są zbieżne z tym co zostało wykonane w rzeczywistości.