Adrian Mucha Senior Quality Engineer, Objectivity

BIO: 2015 – to wtedy Adrian dołączył do Objectivity jako Senior Quality Engineer, choć jego podróż z testowaniem rozpoczęła się jeszcze za czasów studiów. I choć brzmi to górnolotnie – testowanie to pasja Adriana, a jego wiedza z tego zakresu jest naprawdę imponująca. Specjalizujesię w testowaniu rozwiązań Business Inteligence (PowerBI, BusinessObjects, Reporting Services) oraz hurtowni danych, automatyzacji testów (Selenium WebDriver, CodedUI), testach wydajnościowych (Visual Studio Load Test, JMeter), a i testowanie web service jest mu bliskie. Odskocznią od jego służbowych obowiązków są góry – jak sam mówi, najefektywniej odpoczywa przemierzając kręte, beskidzkie szlaki – a wybiera zawsze te najtrudniejsze i nigdy nie chodzi na skróty.

Presentation: What our automated test can tell us what we don’t know yet

Wyobraź sobie, że masz projekt, w którym masz za zadanie zbudować testy automatyczne. Wybrałeś najlepszy framework do zbudowania tych testów. W twoich testach zastosowałeś najlepsze praktyki, takie jak PageObjectPattern. Swoje testy oparłeś o piramidę testów, zbudowałeś środowisko uruchomieniowe najlepiej jak potrafiłeś na którym uruchamiasz testy równolegle. Wszystko to jest wysiłkiem wielu członków zespołu: testerów, developerów oraz managerów, aby dostarczyć jak największą wartość z wykonanej pracy. Jednak na samym końcu, po wielu miesiącach uruchomień Twoich testów ciągle jest z nimi coś nie tak. Testy kończą się błędami chociaż nie powinny z powodów często niespodziewanych i zazwyczaj losowo lub ich czas wykonania się wydłuża w miejscach w których nie było zmian od miesięcy.

Celem tej prezentacji, na którą chciałbym Was zaprosić jest pokazanie, jak posiadając wszystkie rzeczy, które już mamy uczestnicząc w takim projekcie, zacząć szukać przyczyn wymienionych niepowodzeń. Swoje przykłady oprę o wiedzę z rzeczywistych projektów oraz pokażę:

  • Jak efektywnie zbierać dane do przyszłej analizy problemów,
  • Jakie informacje możemy wyciągnąć z narzędzi Continous Integration,
  • Jak w zbudować w swoich projektach prostą solucję opartą o Business Intelligence.

.