Daniel Dec Software Quality Engineer, Quality Keys

BIO: Z niejednego projektu jadał chleb, był w projektach bardzo małych i bardzo dużych, bardzo prostych i dość skomplikowanych. Szkolony do misji specjalnych. Rekrutuje, prowadzi szkolenia, występuje na konferencjach, mentoruje, filozofuje, ma cięty język i trudne do kompilacji żarty. Uważa, że wspomaga zespoły developerskie z sukcesem i rozumie również architekturę systemów. Ma nadzieję, że developerzy uważają tak samo, a poza tym lubi z nimi dyskutować na temat sensowności ich rozwiązań szukając luk stosując zasadę ograniczonego zaufania. Jego jednym z radykalnych poglądów jest to, że QA i tester to jest ta sama rola, nie dopuszczając do siebie myśli, że tester może nie być QA. Nie uznaje podziałów testerów na biało, różowo czy szaroskrzynkowców lub technicznych i nietechnicznych. Sprawiają mu przykrość słowa „nie da się”. Współorganizator i pomysłodawca konferencji Quality Excites oraz Quality Meetupa. Nie odmawia współpracy z innymi firmami, bo lubi nowe wyzwania i lubi wiedzieć i widzieć, jak ludzie robią rzeczy (nawet jeżeli robią je źle;)). Marzy o napisaniu książki. Obecnie niepraktykujący piwowar acz ze świeżym dyplomem o ukończeniu kursu sensorycznego który pozwala mu dobitnie testować złociste trunki. Perkusista amator z rozpadniętym zespołem. Zaangażowany w budowę studenckiego satelity PW-SAT2 (http://pw-sat.pl/) a konkretnie komputera pokładowego mając nadzieję, że jego wystrzelenie pod koniec roku 2017 nie spowoduje zagłady.

Presentation with panel discussion (60 min): Konsultant nie zawsze robi to z półobrotu* [POL]

Stajesz przed faktem dokonanym – trafiasz do potencjalnego klienta, który jeszcze nie wie z czym ma problem, ale wie, że ma. Może się też zdarzyć, że wie z czym ma, ale potrzebuje potwierdzenia.  Inna sytuacja jest taka, że klient wie, że ma problem, wie z czym, ale … po Twoim badaniu okazuje się, że dokonane obserwacje nie potwierdzają z góry postawionej tezy. Po kilku dniach masz przedstawić raport, masz ocenić jako wyrocznia, masz zaproponować zmiany, określić stan obecny i zrozumieć co trzeba zrobić, aby osiągnąć stan docelowy, jak się do tego zabrać?
Potrzebujesz planu działania, aby osiągnąć cele … ale właśnie jakie są cele? Czyje to są cele? Konflikt interesów.

  • Jaką miarą oceniać?
  • Audyt czy konsultacje, coaching czy mentoring – jest jakaś różnica?
  • Jak głęboko wchodzisz w szczegóły, jak bardzo drążyć – Ty kontra czas i poziomy, na których operujesz.
  • Opór Twoich rozmówców – z kim rozmawiać i jak zadawać pytania.
  • Co powinien zawierać raport, jeżeli w ogóle powinien on powstać – wyniki Twojej pracy.
  • Kiedy uciekać, gdzie pieprze rośnie.

W którymś momencie naszej kariery zostaniemy poproszeni o pomoc w innym projekcie, w innej firmie, u naszego a być może przyszłego klienta. Pomoc może dotyczyć procesu, narzędzi, podejścia, ale też oceny jakościowej projektu. A może Ty szukasz nowych wyzwań i chcesz spróbować swoich sił w takich usługach? Jak być gotowym na ten moment? Jakie drzemią pułapki? Jakich błędów się ustrzec, a jak możemy się do tego przygotować. Brzmi jak wyzwanie?

Podczas mojego wystąpienia chcę podzielić się moimi doświadczeniami oceny zewnętrznych projektów, audytowania i usług doradczych.  Oczywiście moje historie będą tylko przyczynkiem do wspólnej dyskusji.

Dyskusję ubogacę przykładami swoich historii zarówno z projektów wewnętrznych, zewnętrznych, ale też wizyt u w innych firmach, a każda będzie z zupełnie innej beczki.

*co nie oznacza, że czasami robi to z półobrotu

Workshop (3 h): Lepsze testy – ćwiczenia praktyczne”. [POL]
co-speaker: Tomasz Wierzchowski

Zainspirowani zeszłorocznym wystąpieniem Bartka Szulca na Quality Excites chcielibyśmy pociągnąć temat ‚Lepszych testów’ i razem z uczestnikami warsztatów zastanowić się głębiej nad testami automatycznymi. Na początku warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z pewną implementacją testów. Następnie, wspólnie pomyśleć co jest dobrze rozwiązane, a co sprawia największe problemy. W końcu w praktycznych ćwiczeniach poprawić je oraz przedyskutować rozwiązania. Zaprezentowane problemy i techniki będą opierać się o xUnit test patterns oraz nasze doświadczenie zdobyte w różnych projektach. Uwaga – to nie są warsztaty z Selenium;), Poziom trudności warsztatów określamy na średnio-zaawansowany, ponieważ ćwiczenia wymagają znajomości podstaw programowania (solucja testów w C#).