Oleg Kulynyak Test Automation Leader

BIO: Ambitny i ciekawy innowacji i nowinek świata IT oraz QA, Automatyzator Testów, Lider zespołu automatyzacji testów. Również próbuje swoich sił w roli Menadżera Testów.
Absolwent Politechniki Lwowskiej oraz Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie.
Niegdyś Kierownik zmiany działu kotło-turbinnego na elektrowni cieplnej, w branży energetycznej; trener w obszarze „lean management”.
Uczestnik i Laureat 2 miejsca w Zawodach Automated TestingCup 2016.
W swojej codziennej pracy lubię pokonywać trudne wyzwania, które prowadzą do zamierzonego celu. Każdy problem i zadanie analizuję pod kątem wielu możliwości, co poniekąd jest moją pasją.
Chciałbym się podzielić moimi doświadczeniami, zarówno opatrzonymi porażkami, jak i sukcesami codziennej pracy z Uczestnikami Konferencji Agile & Automation Days.

Presentation: Automatyzacja testów eksploracyjnych – sztuka dla sztuki, czy realny zwrot z inwestycji? [POL]

Z założenia technika testowania eksploracyjnego ma na celu równoczesne weryfikowanie i uczenie się analizowanej aplikacji. Zadania testowe poszatkowane są według zestawów test ideas, które zamknięte są w sesjach testowych. Praktyka nakazuje krótkie, godzinne sesje testowe. Jak w takim czasie skorzystać z automatyzacji? W jakim kontekście automatyzować regresje i jak wyznaczyć jej zakres?
W swojej prezentacji pokaże praktyczne przykłady wsparcia narzędziowego, automatyzacji testów eksploracyjnych. Eksploracja testowa aplikacji nie musi odbywać się wyłącznie manualnie. Możemy zwiększyć liczbę testów przygotowując zestawy danych testowych używając narzędzi. Wcześniej przygotowane skrypty testowe, zanim powstanie interfejs użytkownika testowanej aplikacji, mogą być wykorzystane do pre konfiguracji danych wejściowych dedykowanych zestawów testowych. Podobnie przy wykonywaniu zaplanowanych testów, automatyczne skrypty testowe (dla przykładu zaimplementowane w Selenium WebDriver) w szybki i łatwy sposób sprawdzą walidacje na formularzach aplikacji. W realizowanych projektach automatyzujemy również porównywanie wyników uzyskanych z przeprowadzonych testów z oczekiwanym rezultatem, jak dla przykładu porównywaniu procesów batchowych przetwarzających pliki płaskie, WebSerices, porównywanie raportów, faktur i innych dokumentów.
Wprowadzenie automatyzacji do ścieżek testów eksploracyjnych, stawia wiele wyzwań przy ich planowaniu i projektowaniu. Jednakże pozwala realnie zaoszczędzić koszty realizacji testów w całym projekcie informatycznym. Ponadto zaprojektowane automatyczne skrypty testowe mogą być wykorzystane przy kolejnych sesjach, wydaniach, projektach a także wspieraniu testów akceptacyjnych, utrzymania czy też wdrożeniach.
Na koniec zapraszam Uczestników do wspólnej dyskusji na temat wspierania narzędziami testów eksploracyjnych i opłacalności tego przedsięwzięcia. Podzielę się z Uczestnikami przykładami z własnego doświadczenia, które opatrzone były wieloma próbami błędów, jakie popełniliśmy. Nadal poprawiamy procesy w naszych projektach, aby przyniosły większe korzyści czasowe, ale i pozostawiły więcej czasu na pracę kreatywną testerów, a odciągnęły ich od powtarzalnych, algorytmicznych zadań.