Automatyzacja procesów biznesów jest konsekwencją dynamicznego rozwoju technologii. Warto mieć jednak świadomość, jakie niesie ze sobą konsekwencje.

W wielu działach gospodarki i przemysłu ma miejsce automatyzacja, będąca efektem rozwoju technologicznego. Proces ten może mieć różne konsekwencje, które budzą, przede wszystkim obawy pracowników. Lęk przed utratą pracy i koniecznością zmiany zawodu, motywuje ich do obrony swoich stanowisk pracy, ale również zakładania związków zawodowych, chroniących ich prawa. Automatyzacja i korzystanie z pomocy sztucznej inteligencji, sprawiają, że zmianie ulega charakter danej pracy oraz jednocześnie powstają nowe miejsca jej wykonywania, związane z nowatorską technologią. Rozwój technologiczny może być zagrożeniem dla wielu pracowników, przejawiającym się w zmianach społecznych czy politycznych. Pracownicy mogą być również zmuszeni do migracji w poszukiwaniu nowych stanowisk pracy. Specjaliści obserwowali już tego rodzaju sytuacje, gdy miały miejsce wcześniejsze skoki technologiczne. Ryzyko jest więc realne, a obawy pracowników uzasadnione. Znaczenie mają również działania rządu w zakresie łagodzenia skutków automatyzacji procesów biznesowych. Nieprzerwanie toczą się na ten temat dyskusje publiczne. Zdaniem 40% respondentów, automatyzacja ich miejsc pracy jest prawdopodobna w ponad 50%, w ciągu nadchodzącego 10-lecia. Większy odsetek osób, przekonanych o utracie pracy z powodu automatyzacji, stanowią młodzi ludzie. To pracownicy z obszarów biznesowych, w których sztuczna inteligencja bez problemu może zastąpić pracę wykonywaną przez człowieka.

Automatyzacja i użycie sztucznej inteligencji w różnych działach gospodarki prowadzą do niepokojów wśród pracowników

Wyniki badań, przeprowadzonych w niezależnych instytutach naukowych, wskazują na związek między ryzykiem automatyzacji procesów biznesowych, a postawami i reakcjami pracowników na zagrożenie utratą stanowisk pracy. Rozwiązaniem jest, między innymi przekwalifikowanie się pracowników w odpowiednim czasie i zmiana wykonywanego zawodu. Specjaliści przyglądają się tym ważnym kwestiom, ponieważ konieczne jest przewidywanie społecznych konsekwencji zmian związanych z automatyzacją procesów biznesowych. W badaniach naukowych sprawdzane są nie tylko prawdopodobne reakcje pracowników, ale również możliwość powstania projektów rządowych, promujących programy szkoleniowe i wspierające pracowników finansowo w okresie przejściowym. Weryfikowana jest również możliwość tworzenia związków zawodowych i procesów przekwalifikowywania zawodowego. Zdaniem badaczy, w obliczu automatyzacji procesów biznesowych, pracownicy nie przewidują jednak zmiany swojego zawodu i liczą na działania państwa opiekuńczego, w tym inicjatywy ochronne związków zawodowych. W efekcie postawa pracowników może wpłynąć na sytuację polityczną i ekonomiczną w danym kraju. Powinnością rządów jest przygotowanie kadry zawodowej do zmian, wynikających z automatyzacji gospodarki i zapewnienie jej odpowiedniego wsparcia. Sprawdzając informacje na ten temat w internecie, warto zajrzeć również do wyników rozgrywek sportowych, wykorzystując Betclic kod promocyjny.

Automatyzacja procesów biznesowych, będąca efektem rozwoju technologicznego, niesie ze sobą nie tylko pozytywne konsekwencje. Specjaliści alarmują, że konieczne jest, w związku z tym, przygotowanie pracowników na zmiany.

Podobne wpisy